Doğum Belirtileri Nelerdir ?

anne 25 Nisan 2012 0
Doğum Belirtileri Nelerdir ?

Doğum eylemini başlatan nedenlerin neden olduğu kesin olarak bilinmemektedir; fakat gebeliğin doğumla sonlanmasında etkili olduğu düşünülen bazı teoriler vardır. Bu teorileri şöyle sıralayabiliriz:

1-Uterusun gerilme teorisi: Gebeliğin son haftalarında uterusun genişlemesi durur. Buna karşın fetüsün büyümesi devam eder. Bu durumda intrauterin tazyik artar ve uyarılarla uterus kontrakte olur yani kasılır.

2-Progesteron eksikliği teorisi: Miadına yaklaşmış gebelikler de, progesteron seviyesinde gerileme meydana gelmiştir. Bu durum, uterus kontraksiyonlarının başlamasına neden olur.

3-Mekanik iritasyon teorisi: Başın pelvis kanalına girip angaje olması, alt segment üzerine basınç yapmasına neden olmaktadır. Bu saınç nedeniyle kontraksiyonlar başlamış olur.

4-Oksitosin teorisi: Gebeliğin sonunda plasenta oksitokinaz enzimini yeterince salgılayamaz. Bu nedenle uterusun kasılmasını sağlayan oksitosin hormonu açığa çıkar. Arkasından kontraksiyonlar başlar.

5-Plasentanın yaşlanma teorisi: Uterus içi basınç arttığı için, oksijen seviyesinde azalma olur. Buna bağlı olarak plasentada yaşlanmalar görülür. Plasenta, salgılaması gereken hormonları yeterince salgılayamadığı için, kontraksiyonların başlamasına neden olur.

6-Fetal adrenal salınımı teorisi: Fetal adrenallerden salgılanan kortizonun, kontraksiyonlara başlamasında rol oynadığı düşünülmektedir.

İlgili konular ;
Doğum belirtileri nelerdir ?
Kadin Doğum
Kadın Hastalıkları

Comments are closed.