Bebeklerin gelişim açısından uyku

anne 21 Şubat 2012 0
Bebeklerin gelişim açısından uyku

Bebek ve çocuk gelişiminde uykunun payı çok büyüktür.

– Uyku beyin ve vücut gelişimi için en temel fizyolojik ihtiyaçtır.

– Büyüme hormonu çoğunlukla bebeğin derin uykusunda salınır. Ciddi uyku problemlerinde bu hormon yeterince salınmaz ve vücut gelişimi sekteye uğrar.

– Bebek beyni doğumda erişkin beyninin % 30’u kadardır.

– Yaşamın ilk 3 yılında beyin hızlıca büyür ve erişkin boyutuna yaklaşır. Beyin gelişimi bebeğin REM (hızlı göz hareketleri döneminde – derin uyku) gerçekleşir. Bu dönem sık bölündüğünde bebekte öğrenme güçlüğü gelişir.

– Yenidoğanlar günün 16 saatini uyuyarak geçirirler. Uykuları ortalama 4-6 kez bölünür.

– Bebeklerin çoğunluğu 6.ay civarında gece kesintisiz uykuya geçerler. % 20-30’u ise uyku problemi yaşarlar.(gece sık uyanma veya uykuya dalmada güçlük)

– Uyku süresi ve ihtiyacı bebeğe göre değişir. Kimisi 18 – 20 saat uyurken, kimisi 8 – 10 saat arası uyur. Süreklilik kimisinde 4 – 6 saat iken, kimisinde 50 – 60 dakikadır.

– Bebeğiniz sakin, neşeli ve uyumlu ise uykusunu yeterince alıyordur.

– Bebeğinizi sırt üstü yatırın.

– Biolojik saatini oluşturmak için sabit rutinler yaratın.

– Bebeğinizin odasını 4-6ay arası ayırmaya özen gösterin.

– Gece beslemelerini 9-12 ay arası kesin budönemde bebeğiniz 8 saatlik açlığa dayanabilir.

– Uyandığında uykuya minimal yardım ederek uykuya teşvik edin.

– Bebeğiniz sık sık uyanıyorsa, horluyorsa, solunum problemi yaşıyorsa doktora başvurun.

– 12 – 36 ay arası bebekler günde ortalama 14 -15 saat arası uyurlar.

– 18-21 ay arası gündüz uykusu teke düşer.

– 21-36 arası çocukların büyük kısmı günde 1 kez yarım saat ile 3 saat arası öğlen uykusuna ihtiyaç duyarlar.

– Genellikle gece uykusuna 19-21 arası geçip, 6-8 arası uyanırlar.

Bebek uykusu ;

0-3 ay: Yeni doğan bebeğiniz ilk haftalarda günde 17-18 saat uyur. 3. ayda ise uykusu günde 15 saate düşer. Ancak bu uyku hiçbir zaman gece olsun gündüz olsun aralıksız olarak 2-3 saati geçmez. Böylece bu dönemde siz de hiçbir zaman 2-3 saatten fazla aralıksız uyuyamazsınız. Ya beslemek için, ya altını almak için veya sadece oynamak için uykunuz mutlaka bölünecektir. Bu durum çoğu bebekte 5-6.aya kadar sürer.Bu süre içinde size düşen görev bebeğinizin uyku alışkanlıklarını yerleştirebilmek için alıştırmalara başlamaktır.

Bebeğiniz uykusu geldiğinde gözlerini ovuşturmak, kulaklarını çekiştirmek gibi birtakım hareketler yapar. Bu hareketleri öğrenin.

Bebeğinize gece ve gündüzün farkını öğretmeye başlayın.Buna 2 haftalıkken başlayın.Gündüz onunla oynayın, konuşun, ilgilenin. Gece uyku vakti geldiğinde ışıkları karartın, oynadığınız oyunları mümkün olduğunca yavaşlatın. Onun ilgisini çekecek tüm aktiviteleri sınırlayın. Çamaşır, bulaşık makinesi vs. aletleri çalıştırmayın.

6-8 haftalık olduğunda bebeğinize kendi kendine uyuma şansı tanıyın. Onu yatağına yatırın, uyutmak için çaba sarfetmeyin, kucağınıza almayın veya sallamayın. Böylece kendiliğinden uyumayı öğrenme şansı tanıyın.

3-6 ay: 3-4 aylık olan çoğu bebek günde 15 saat uyur. Bunun yaklaşık 10 saati gece, 5 saati ise gündüzdür. Eskisi gibi her 2-3 saatte bir uyanmamaktadır. Geceleri ancak bir kaç kez beslemek için uyanabilirsiniz. Gündüz uykuları ise 2-3 parti halinde yaklaşık 5 saat olacaktır.Bu dönemde:

Bebeğinizin uyku saatlerini planlamaya başlayabilirsiniz. Geceleri 20- 20.30 sıralarında uyuması uygun olacaktır. Bu saatlerde bebeğiniz çok enerjik görünse de yatmasını sağlayın. gündüz uykularını da belli saatlere planlamaya çalışın.

Yatma zamanı için bir takım alıştırmalar geliştirmeye çalışın. Onu yatırmadan önce oynadığınız oyunları yavaşlatın. Pijamalarını giydirin. Hikaye anlatın, ninni söyleyin. Işıkları azaltın. Bunu her gün yaparak bebeğinizin yatma saati geldiğini öğrenmesini sağlayın.

Bebeğiniz gece uykusunu 10 saat uyuduktan sonra onu uyandırın. böylece gündüz uykularını da düzenli uyumasını sağlarsınız.

6-9 ay: Günlük uykusu yaklaşık 14 saattir. 7 saate yakın bir süre hiç uyanmadan uyuyabilir. Sabah ve öğleden sonra olmak üzere günde iki kez kısa süreli gündüz uykuları uyuması uyku düzeninin sağlanmasında faydalı olacaktır.

Bu dönemde yatma zamanı için daha önceden geliştirdiğiniz alıştırmaların faydasını göreceksiniz. Artık önceden alıştırdığınız gibi pijamaları giydirdiğinizde, hikaye okuyup ninni söylediğinizde uyku zamanının geldiğini kabul edecektir.

Her gün aynı saatte gündüz uykularına yatmasını sağlayın.

Kendi kendine uyuyakalmasını sağlamaya çalışın.

9-12 ay: Bu aylarda muhtemelen bebeğiniz geceleri 10-12 saat ve gündüzleri iki kez yarım- 2 saat uyuyor olacaktır. Size düşen ise yatma zamanı alışkanlıklarını bozmamasını sağlamak, kendi kendine uyuması için gerekenleri yapmak olmalıdır.

12-18 ay:Bu aylarda bebeğiniz günde 13-14 saat uyuyacaktır. 18 aylık olduğunda günde iki kez olan kısa gündüz uykularını öğleden sonraları yarım- iki saatlik tek uykuya indirebilir.Size düşen ise yatma zamanı alışkanlıklarını bozmamasını sağlamak, kendi kendine uyuması için gerekenleri yapmak olmalıdır.

18- 24 ay:Geceleri 10-12 saat, gündüzleri 2 saatlik bir öğlen uykusu yeterli olacaktır. Bu aylarda çocuğunuz oluşturduğunuz alışkanlıkları yıkabilmek için çeşitli hilelere başvurabilir.

Comments are closed.