Bebeğinizin ilk yardım çantası

anne 20 Şubat 2012 0
Bebeğinizin ilk yardım çantası

Evde ya da dışarıda bebeğinizin başına her an ufak bir şey gelebilir. Onu her ne kadar gözünüzden sakınsanız bile görünmez kazalar olabilir.
Ayağına bir kıymık batabilir, bileği burkulabilir ya da bir böcek sokabilir… Bir hekime danışmanız gerekse bile ilk müdahaleyi sizin yapmanız gerekecektir. Bunun için de dikkatlice ve eksiksiz olarak hazırlanmış bir ilk yardım çantasına ihtiyacınız olacak.

Bir tane evde bir tane de arabada bulundurmak üzere iki tane ilk yardım çantası hazırlarsanız olası bir durumda panik olmadan her şeyi elinizin altında bulabilirsiniz. Bebişinizin ilk yardım çantasında bulunması gerekenler:

– Burkulmalar için bandaj

– Pamuk

– Sargı bezi

– Yara bandı

– Antiseptik solusyon

. Makas

– Cımbız

– Çengelli iğne

– Antibiyotikli pomatlar

– Antialerjik şuruplar

– Losyon ya da sprey anestezikler

– İnce eldiven

Bebeklerde en sık karşılaşılan kazalar nelerdir?

Bebeklerde en sık karşılaşılan kazaların başında yabancı cisimlerin yutulması veya solunum yollarına kaçırılması gelir. Özellikle emekleme dönemiyle, merakla ortalığı karıştıran çocuklar ufak cisimleri burun ve ağızlarına götürürler. Yine sıcak sular ve cisimlerle oluşan yanıklar, kimyasal madde içilmesi, elektrik çarpması bu dönemin sıkça görülen ev kazalarındandır.

Kaza karşısında aileler ne yapmalıdır?

Buruna kaçan cisimler çıkarılmaya çalışmadan önce doktora götürülmelidir. Zira üst solunum yollarında alternatif ağız ve diğer burun deliği gibi bölümler açıkken, bilinçsiz müdahale ile daha derine itilebilen yabancı cisimler boğulmaya yol açabilir.

Elektrik çarpması sırasında kesinlikle bebeğe dokunmayın. Bebeğiniz hala elektrik kaynağıyla temasta olabilir. Bu durumda ona dokunursanız elektrik size de geçer.Mümkünse elektrik kaynağını kapatın. Eğer mümkün değilse, elektrik geçirmeyen plastik veya tahtadan yapılmış bir araç kullanarak elektrik kaynağını bebekten ve kendinizden uzaklaştırın. Bebeği elektrik kaynağından uzaklaştıktan sonra solunumunu ve nabzını kontrol edin Bebeğiniz baygınlık veya yüzünün solması gibi şok belirtileri gösteriyorsa onu yatırın. Başı gövdesinden biraz alçakta, bacakları ise yukarıda olsun.

Yanıklarda yanan bölgeyi serin suya sokun. Bebek ağrı duymayıncaya kadar yarım saat kadar devam edin. Soğuk uygulamadan sonra hafif dokunmalarla kurulayın. Ağrının uygulamaya rağmen geçmemesi durumunda derhal bir uzmana başvurun.

Bebeğinizle sağlıklı günler !

Konuyla İlgili ;

– Bebek yataktan düşerse ne yapmalıyız?
– Bebeğimin boğazına bir şey kaçtı, ne yapmalıyım?
– Bebeğimin boğazına kaçan şeyi çıkartamazsam ne yapmalıyım?
– Hangi besinler bebeklerin boğazına kaçabilir?
– Bebeğimi elektrik çarparsa ne yapmalıyım?
– Bebekleri ev kazalarından korumak için neler yapılabilir?
– Bebekleri ev kazalarından korumak için oyuncak seçimi nasıl yapılmalı?
– Bebekleri ev kazalarından korumak için banyoda nelere dikkat etmeli?
– Ebeveynler ev kazalarına karşı nasıl eğitim alabilir?

Comments are closed.